Procedura odgovornog kockanja
1. Uvod
Odgovornost je ključni cilj pri organizovanju i učestvovanju u igrama na sreću. Kompanija ACT 4 BET, društvo sa ograničenom odgovornošću sa sedištem u Beogradu, Novi Beograd, Omladinskih Brigada 88A, sprat 4, reg. broj: 111323499 (u daljem tekstu “Kompanija”) u potpunosti i nedvosmisleno podržava i sprovodi politiku društveno odgovornog kockanja pri organizovanju igara na sreću.
U okviru politike društveno odgovornog kockanja, jedan od osnovnih ciljeva Kompanije je da zaštiti interese igrača i ugroženih društvenih grupa pružanjem relevantnih informacija, na osnovu kojih mogu doneti ispravnu odluku o svom učešću u kockanju, uzdržavajući se od zavisnog ponašanja i njegovog negativnog društvenog uticaja.
2. Zaštita maloletnika
Kompanija, kao priređivač igara na sreću, u skladu sa zakonskim propisima, nastoji kako da izađe u susret potrebama igrača, tako i da preventivno deluje na eventualne neželjene posledice koje kockanje može izazvati. Pristup uslugama Kompanije je strogo zabranjen za osobe mlađe od 18 godina. Nijedna osoba mlađa od 18 godina neće moći da se registruje i otvori nalog na web stranici kompanije.
Svest o odgovornom kockanju maloletnika se ostvaruje isticanjem znakova zabrane za maloletna lica na sajtu Kompanije, pružanjem informacija o štetnim posledicama koje kockanje može da izazove, kao i kroz saradnju sa roditeljima ili zakonskim starateljima maloletnika.
Roditelji i/ili zakonski staratelji se podstiču da spreče maloletnike da učestvuju u igrama na sreću, ograničavanjem pristupa svojim računarima, postavljanjem lozinki, ili instaliranjem zaštitnih aplikacija koje ograničavaju pristup određenim web lokacijama.
Štaviše, Kompanija savetuje svoje igrače da češće menjaju lozinku za prijavljivanje na web lokaciju kako bi smanjili mogućnost neovlašćenog pristupa maloletnika. S tim u vezi, Kompanija zadržava pravo da zahteva verifikacione dokumente od bilo kog igrača i Kompanija može blokirati račun igrača dok se ne dobiju zadovoljavajući dokazi.
3. Odgovorno učešće u igrama na sreću
Jedan od najvažnijih ciljeva Kompanije je odgovorno poslovanje i odgovorno učešće u igrama na sreću, koje imaju za cilj isključivo zabavu. Štaviše, odgovorno učešće u igrama na sreću podrazumeva jasno utvrđivanje prihvatljivog gubitka pre igranja igre, jasno određivanje iznosa sredstava koje je svaki igrač spreman da izdvoji za svoje učešće u igrama na sreću i zahtevanje samoisključenja iz igre, kada aktivnosti kockanja
postanu problem. Kada učestvuje u igrama, igrač treba da ima u vidu da iznos novca koji je unapred određen za kockanje, ne ugrožava egzistenciju igrača, niti postojanje porodice igrača.
Zbog toga, da bi se identifikovali određeni obrasci ponašanja koji dovode do kompulzivnog i preteranog kockanja, igračima se daju sledeća pravila i saveti:
- Igrajte isključivo za zabavu, a ne za profit.
- Jasno unapred odredite iznos sredstava koji ste spremni da izdvojite za igru.
- Koristite opciju da ograničite iznos za igru i mogući gubitak.
- Koristite opciju za samoisključivanje iz igre.
- Pre nego što počnete da učestvujete u igrama na sreću, imajte na umu da su šanse za poraz veće od šanse za dobitak.
- Nikada ne koristite novac za igru, koji je namenjen vašim ličnim potrebama i vašoj egzistenciji.
- Nemojte učestvovati u igrama na sreću uz pomoć pozajmice ili pozajmljenog novca.
- Nikada ne igrajte da biste povratili izgubljeni novac, jer ulaganje većih iznosa može dovesti do još većih gubitaka.
- Nemojte dozvoliti da učešće u igrama na sreću negativno utiče na vašu porodicu, društveni i radni život.
- Novac koji izgubite, smatrajte cenom vaše zabave, a sav dobitak nagradom.
- Nemojte učestvovati u igrama na sreću iz pogrešnih razloga i pogrešnih motiva (da bi izbegli lične probleme i pod uticajem alkohola ili narkotika).
- Informišite se o znacima i posledicama prekomernog igranja kako biste mogli da prestanete i/ili potražite pomoć na vreme.
4. Restrikcije i ograničenja igrača
Da bi zaštitila svoje igrače, Kompanija obezbeđuje sveobuhvatan spektar ograničenja koja se mogu postaviti na dnevnoj, nedeljnoj ili mesečnoj osnovi tako da učešće u igri ima samo zabavne svrhe. Dostupna ograničenja su sledeća:
- ograničenja depozita
- ograničenja uloga
- ograničenja gubitka
- ograničenja sesije
Ograničenja se mogu postaviti u sekciji Moj nalog ili slanjem e-mail zahteva na podrska@superbet.rs. Uz pomoć ovog alata, igrači mogu da kontrolišu količinu sredstava koja su deponovana na njihov račun, iznos uloženih ili izgubljenih sredstava, kao i trajanje svojih sesija u željenom vremenskom periodu.
Za vreme trajanja ovih ograničenja, nalog igrača će biti podešen u skladu sa traženim ograničenjem.
Ukoliko igrač želi da promeni/poništi prethodno postavljeno ograničenje, to može učiniti pristupom podešavanjima Moj nalog (vašeg naloga) ili slanjem zahteva na podrska@superbet.rs.
Svaki zahtev mora da sadrži korisničko ime igrača i njihove lične podatke (ime, prezime, adresa) i mora da navede tip ograničenja, interval i iznos, odnosno period, ili u slučaju postojećeg ograničenja, željenu izmenu. U slučaju da igrač postavi više ograničenja, primeniće se najrestriktivnija opcija.
Svako povećanje ili ukidanje ograničenja stupa na snagu najkasnije 24 sata od prijema zahteva, dok svako smanjenje ograničenja stupa na snagu odmah.
Timeout (pauza)
U slučaju da igrač želi da napravi pauzu od kockanja na veb stranici Kompanije na određeni vremenski period, igrač to može učiniti u sekciji Moj nalog za period koji je izabran u padajućem meniju (1 dan, 2 dana, 1 nedelja, 1 mesec, 5 meseci) ili za prilagođeni vremenski period do najviše 5 meseci. Kada je vremensko ograničenje podešeno, radnja će biti potvrđena igraču i igrač će biti odjavljen. Tokom izabranog Timeout vremenskog perioda, igrač neće moći da pristupi svom nalogu, niti će primati promotivne materijale i promotivne poruke od Kompanije.
Svaki zahtev za produženje Timeout vremenskog perioda stupa na snagu odmah, dok zahtevi za smanjenje ili uklanjanje Timeout perioda čekanja, stupaju na snagu najkasnije 24 sata nakon prijema zahteva. Timeout vremenska ograničenja od 3 dana ili manje ne mogu se smanjiti ili ukloniti.
U slučaju da igrač želi da povuče svoje stanje tokom određenog Timeout perioda, to može učiniti slanjem zahteva na podrska@superbet.rs.
Provera realnosti
Da bi igrač bio pažljiv dok se kocka, igrač će svakih 60 minuta biti obavešten iskačućim prozorom o vremenu kada je prijavljen na web stranici kompanije. Iskačući prozor će pokazati koliko dugo je igrač bio aktivan, ukupan iznos opklada i ukupni dobitak/gubitak od početka sesije za prijavu. Iskačući prozor pruža igraču dve opcije, da nastavi da igra ili da se odjavi. Igrač neće moći ništa da uradi osim ako se ne klikne na jednu od opcija, što znači da igrač mora da donese svesnu odluku da nastavi ili da se odjavi.
Samoisključivanje
Igrači koji su priznali da su njihove aktivnosti kockanja na mreži postale problem, mogu zatražiti da budu isključeni iz pristupa web stranici Kompanije, deponovanja sredstava i igranja na sistemima za igre koje upravlja Kompanija. Igrači će moći da se samoisključe u sekciji Moj nalog na period od 6 meseci ili na prilagođeni vremenski period preko 6 meseci tako što će kontaktirati Korisničku podršku slanjem zahteva na podrska@superbet.rs.
Pre nego što izabere potvrdu samoisključenja, igrač se obaveštava da li ima raspoloživih sredstava na njegovom virtuelnom računu i nudi mu se da ih povuče. Ukoliko igrač ne povuče sredstva, igrač to može učiniti naknadno, slanjem zahteva na podrska@superbet.rs.
Tokom perioda samoisključenja, igrači neće moći da se prijave i koriste svoj nalog za bilo koju aktivnost kockanja, niti će primati promotivne materijale i promotivne poruke od Kompanije.
Samoisključivanje se može skratiti ili opozvati samo nakon perioda hlađenja od 24 sata. Ukoliko igrač želi da produži željeni period samoisključenja, takav zahtev može poslati na podrska@superbet.rs i on će odmah stupiti na snagu.
5. Test za samoocenjivanje igrača
Problem sa kockanjem nastaje kada igrač nije u stanju da se odupre svom nagonu da učestvuje u igrama na sreću, čak i kada bi to moglo da dovede do ozbiljnih posledica u njegovom ličnom, porodičnom ili poslovnom okruženju.
Ispod je niz pitanja na koja igrač treba da odgovori sa DA ili NE u svrhu samoprocene igrača o mogućem prekomernom učešću u igrama na sreću.
Igrač će odgovoriti na pitanja sa DA ili NE:
- Da li ste se više kockali u poslednje vreme nego ranije?
- Da li se opravdavate za kockanje?
- Da li nastavljate da se kockate čak i kada izgubite?
- Da li ste ikada propustili neki sastanak zbog kockanja?
- Da li ste ikada upali u sukob zbog kockanja?
- Da li vas je sramota da kažete drugima koliko često se kockate?
- Da li se osećate loše kada se ne kockate?
- Da li se ikada kockate zato što vam treba novac?
- Da li ste ikada kockali duže nego što ste planirali?
- Da li biste se kockali novcem koji ste dobili na nepošten način?
- Da li nastavljate da se kockate čak i kada dobijete?
- Da li se ikada kockate da biste zaboravili svoje probleme?
- Da li se ikada kockate zato što nešto slavite?
- Da li vam je teško da se dugo ne kockate?
- Da li se ikada kockate jer vam je dosadno?
Ako je igrač na 1 do 4 pitanja sa gornje liste odgovorio potvrdno, nema opasnosti za igrača, između 5 i 9 pozitivnih odgovora znači da postoji rizik od zavisnosti kockanja i da igrač mora biti oprezan, dok 10 do 15 pozitivnih odgovora znači da igrač ima problem sa kockanjem.
6. Obratite se za pomoć u slučaju preteranog učešća u igrama na sreću
Igrač može potražiti stručnu pomoć u nadležnim institucijama koje pružaju stručnu pomoć osobama koje pokazuju znake zavisnosti od kockanja kao što je navedeno u nastavku:
Specijalna bolnica za bolesti zavisnosti Beograd
www.drajzerova.org.rs
Adresa: Teodora Drajzera 44, Beograd, Srbija
Tel.: +381 11 3671 429; +381 11 2662 727
Institut za mentalno zdravlje
www.imh.org.rs
Adresa: Milana Kašanina 3, 11000 Beograd, Srbija
Tel.: +381 11 3307 500